چند نظر مهم و بدون شرح

بدون در نظر گرفتن اصولی از قانون اساسی که اساسا بر اساس اسلام تاسیس شده است به این موارد توجه فرمائید:

 

آیت‌الله بیات زنجانی:

صول 32 و 38 قانون اساسی به نحوه بازداشت افراد و شکنجه برای گرفتن اقرار و اعتراف اشاره می‌کند که تاکید دارد هیچکس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون آن را معین می‌کند و نیز در خصوص شکنجه تاکید دارد که هر گونه شکنجه برای گرفتن اقرار و یا کسب اطلاع ممنوع است و متخلف از این اصول طبق قانون مجازات می‌شود به همین دلیل اگر صدا وسیما اینگونه اعترافات را پخش کند متخلف است و نیز اگر دستگاه قضایی در اخذ این اعترافات نقش داشته باشد نیز متخلف است.
اساسا اقراری اعتبار دارد که چهار مرتبه و بدون فشار، تطمیع، تهدید و اجبار باشد که این حکم شرعی است و اگر کسی با تهدید و تطمیع سخنی بگوید کوچکترین اعتباری از نظر شرع و قانون ندارد.

آیت الله العظمى مکارم شیرازی :

اگر اقرار و اعتراف تحت فشار باشد اعتبارى ندارد

آیت الله العظمی سید محمد صادق روحانی :

سؤال: اگر گزارشى علیه فرد یا افراد به آگاهى یا هر ارگان واداره دیگر داده شود و آن ها هنگام تحقیق ، متهم را تحت فشار بگذارند تا این که او متوجه شود آن ها علیه فلان فرد اعتراف میخواهند وبر اثر ترس اعتراف کند واز این بابت خسارتى به شخص ثالث وارد شود ، آیا ضمان به عهده اعتراف کننده است یا اعتراف گیرنده ؟

جواب: هو العالم؛ چنانچه بین اعتراف ، ووارد شدن خسارت ، فعل فاعل مختارى فاصله باشد که به حسب طبیعى چنین است . ضمان بر اعتراف کننده نیست ، اگر چه خلاف گفته است . بلکه ضمان بر اعتراف گیرنده است والله العالم  

آیت الله العظمی محمد تقی بهجت :

آیا براى اعتراف گرفتن از متهم، مى‏توان او را شکنجه کرد و یا تحت فشار قرار داد؟

ج. خیر، جایز نیست و حکم جنایت عمدى را دارد.

آیت الله العظمی صانعی :

متهمى را در بازداشتگاه تحت فشار قرار مى دهند، آیا مى تواند به خاطر رهایى از آن مخمصه به اتهامات اعتراف نماید، هر چند ممکن است عواقب ناگوارى چون زندان رفتن و جریمه و... در پیش رو داشته باشد، آیا گناهى مرتکب شده است؟
جواب  گرچه اقرار براى رهایى از فشار جایز است یعنى مرتکب حرام نشده، اما آنهایى که سبب چنین اقرارهایى مى شوند، معصیتکار هستند.

آیت الله العظمى منتظرى:

‏سؤال : حکم شکنجه در اسلام چیست ؟

جواب: ‏شکنجه نوعی اذیت کردن و رساندن آزار به دیگری است و حرمت آن از نظر‏ ‏عقل و شرع قابل تردید نمی باشد.

ایت الله العضمی فاضل لنکرانی :

آیا مراجع قضایى مى توانند جهت اقرار و اعتراف متهم، او را تحت فشار قرار دهند؟
جواب: خیر، اقرار اجبارى، منشاء اثر نخواهد بود.

شهریاری بازپرس ویژه قتل دادسرای جنایی تهران :

قانون برای کسانی که از متهم به زور اعتراف بگیرند مجازات تعیین کرده است و اگر فرد متهم حین اعتراف زیر شکنجه فوت کند، کسی که عمل از وی سرزده باشد طبق قانون به قصاص محکوم می شود.


 

 

/ 9 نظر / 32 بازدید
x

نكنه منظورت اينه كه توي اين مملكت از اينجور مسايل وجود داره ... ميبيني كه نظر اكثر علما اين قضيه را رد مي كنه ... نه ؟

ا.

سلام [وحشتناک]نگو...آخه ما تو این مملکت مگه از این چیزا داریم... قبول نداری ... از وزارت کشور بپرس...مدارکش موجوده سربلند و آزاد مانید[گل]

برباد

سلام پسر دیدی اشتباه کردی هرچند اینی که نوشتی((گرد سم خر و اسب و الاغ را بر سر رو رویت می بینم که اسطبل گردان ))یه ذره نامفهومه چون جمله بندیش صحیح نیست وهم به نظر نصفه میاد وبه همین دلیل چون منم ممنکه اشتباه تورو تکرار کنم سعی میکنم از روش توضیحی استفاده کنم. اتفاقا همونروز میخواستم برات بنویسم: (( که شما حتما خودت بهتر واردی که این شما یعنی اونا)) ولی فکر کردم نوشتنش شاید لزومی نداره وتو خودت متوجه خواهی شد راستش یه دلیل ننوشتنمم این بود که فکر میکردم وقتی توضیح رو نمینویسمو تو متوجه میشی شکل قشنگتری پیدا میکنه که ظاهرا نکرده. به هر حال میبینم که (البته اونقدری که از اون جملت دستگیرم شد) نوشته من رو خطاب به شخص خودت تصور کردی وعکس العملی رو که متناسب با تصورت بوده رو که حاکی از ناراحتیته انجام دادی. درهر صورت اینجور متوجه میشم که من باید از شما عذرخواهی کنم. شاید اینم بگم بد نباشه: جزو خصوصیات رفتاریه من این نیست که حتی چنانچه اگر شما درموردی نظری برخلاف نظر من داشته باشی، من در مقابلش موضع گیری کنم یا بخوام تغییرش بدم چون هیکدومش به من ربطی نداره. موفق باشی پسر. [خداحافظ]

ممد

این دولت اگه به حرف مراجع احترام میذاشت که این همه بل بشو نداشتیم

بیژن آریا Bijan Ariya

درود بر گرامی همدل. چندی است که مشکلاتی در زندگی شخصی ام به وجود آمده، اندک زمانی در بیمارستان بستری شدم ولی اکنون حال جسمانی بسیار خوبی دارم. وتنها دلیل کم فعالیت شدنم حال بد روحیم می باشد. امروز پس از مدت ها تارنگارم را به روز کردم. اگر دوست داشتی به تارنگارم بیا. شادوپیروزباشی. بدرود.

شملک

وای خنده ام میگیره خنده ی تلخ وقتی اسم قانون و اسلام توی این اوضاع میاد

شملک

دستور توقیف روزنامه کیهان صادر شد زنده باد جنبش آزادی خواه سبز ایران

بردیا

salam baba be harfe in ayatolla mayatollaha ke dige nemishe tare khurd kard. tamum shod dige un doran...be har hal.begzary.agha chera dige vaghty be rooz mikoni dige be man nemigi?harchi bashe ma az un ghadimiyaym haghe abo gel darym[نیشخند] be har hal....khush begzare ...by