حجاب و رحیم مشایی و امام خمینی

اقا چه کرده بود این مصاحبه رحیم مشائی....

 

میگفتن مصاحبه ای منصوب به رئیس سازمان میراث فرهنگی در یکی از روزنامه های ترکیه به نام صباح چاپ شده که مطالب جالبی رو عنوان کرده حالا ما کاری به مطالب خیلی جالبش نداریم اما نکته قابل توجه در آن مصاحبه این بود که مشائی گفته حجاب در ایران آزاد است و اجباری نیست....

و البته در پی این اظهارات جنجال بر سر این بود که ایشان اگر استعفا بدهد واجب کفایی است یعنی کفایت میکند یا حتما باید بگوید گه خوردم.

به نوشته سایت آفتاب دو تن از نمایندگان مجلس نسبت به اظهارات اسفندیار رحیم مشاعی رییس سازمان میراث فرهنگی و. گردشگری و معاون رییس جمهور که در گفتگو با یک روزنامه ترک زبان مباحثی را در خصوص حجاب مطرح کرده بود واکنش نشان دادند. در عین حال دو روزنامه اصولگرای کیهان و جمهوری اسلامی نیز نسبت به اظهارات معاون رییس جمهور اعتراض کردند. در این باره جمهوری اسلامی خبر داد که "از قم خبر می رسد اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری, از جمله موضوعات مورد بحث در جلسه مراجع عظام تقلید بوده و از چنین اظهاراتی ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب، این عضو کمیسیون فرهنگی در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص صحبت‌‏های رحیم مشائی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر آزاد بودن حجاب تصریح کرد: اگر آقای مشائی این صحبت‌‏ها را مطرح کردند، به نظر من بسیار مصاحبه بد و اظهارنظرهای نامطلوبی بوده است.
نماینده اصفهان افزود: کشور ما قانون دارد، کشور ما با ترکیه، تایلند، پاریس و ... فرق می‌‏کند، یک مدیر اسلامی در جایگاه مسوولیتی که دارد و معاون رییس جمهوری است و در این نظام کار می‌‏کند، این گونه حرف نمی‌‏زند.
وی اظهار داشت: اگر ایشان رسما اعلام کردند چنین مصاحبه‌‏ای انجام ندادند و تکذیب کردند، بحثی نیست ولی اگر واقعا این حرفها را زده باشند، در مورد حجاب، کنار دریا رفتن و ... به نظر من ایشان باید در مقابل مردم و فرهنگ پاسخگو باشند.
البته همه ی این اخبار مربوط به تیر ماه سال ٨۵ میشه  البته جدیدا هم گفته که ما با ملت اسرائیل دوستیم بقیه هم گفتند که بیخود گفتی، ما دوست نیستیم تو اگه دوستی استعفا بده.

به نوشته «الیف کورپا» خبرنگار روزنامه صباح، مشایی در جواب این سوال وی که آیا می توانم روسری ام را بردارم، گفته است: «بله اینجا ایران آزاد است
وی اضافه کرد: در ایران استفاده از حجاب بدون اجبار است و هیچ فشاری از طرف حکومت در استفاده از حجاب اعمال نمی شود.
البته کاری به بخشهای تخیلی این اظهارات مثل عدم اعمال فشار در مورد حجاب و غیره ندارم .... بقیه رو  بخونید تا خودتون متوجه بشید....

در سال ۵٧ در پاریس هنگامی که خانم الیزابت تارگود خبرنگار انگلیسی از امام خمینی سوال میکند :

تحت لوای حکومت اسلامی آیا خانمها حق انتخاب لباس غربی یا چادر را دارند؟

در پاسخ امام میگوید: خانمها حق انتخاب فعالیت و سرنوشت و پوشش را دارا هستند.(پنجاه و هفت پرسش ،ص ٣۶)

امام در پوشش خانمها روی رنگ خاصی نظر نداشتند و در کل معتقد بودند که پوشش نباید مفسده انگیز باشد البته چادر را در ایران بهتر میدانستند : چادر برای زن برازنده است و سمبل انقلاب اسلامی است(مرضیه حدیدیهه چی ، ندا ، ش ١،ص ۵٣)

وقتی اوریانا فالاچی از امام می پرسد : این چادر ، آیا صحیح است که این زنها خود را زیر چادر مخفی کنند؟....

امام خمینی پاسخ می دهند :

اولا اینکه این یک اختیاری است برای آنها ، خودشان اختیار کردند.شما چه حقی دارید که اختیار را از دستشان بگیرید؟ما اعلام میکنیم به زنها که هر کس چادر  یا پوشش اسلام میخواهد بیاید بیرون از ٣۵ میلیون جمعیت ما ٣٣ مییلونشبیرون میآید.شما چه حقی دارید که جلو اینها را بگیرید؟ این چه دیکتاتوری است که شما نسبت به زنها داارید؟و ثانیا اینکه ما یک پوشش خاص را نمی گوییم. برای حدود زنهایی که به سن و سال شما رسیده اند هیچ چیزی نیست. ما زنهای جوانی که وقتی ایشان آرایش میکنند و می آیند ، یک فوج را دنبل خودشان میکشند ، اینها را داریم جلوشان را میگیریم....(مصاحبه با امام، صحیفه امام،ج١٠،ص ١٠٣و١٠۴)

در پاریس من دختر نوجوانی بودم یک روز با بلوز و شلوار گشاد و روسری پیش امام رفتم و از ایشان درباره حجاب پرسیدم امام فرمودند:

فلسفه حجاب در مکانهای مختلف متفاوت است مثلا شما با همین لباس در پاریس و یا تهران حجاب کامل محسوب میشود. اما ممکن است در یک شهرستان کوچک که عرف و پسند آنجا جور دیگری است ، مجبور شوی از پوشیه هم استفاده کنی. اصل اینی است که مفسده نباشد و رعایت حدود شرعی بشود.(زهرا اشراقی، روزنامه نوروز، شنبه ٢٩ اردیبهشت ١٣٨٠،ص۶)

یکی ازز دانشجویان و ایرانیان مقیم فرانسه و دیگر کشورها که در سخنرانی حضرت امام در مورخ ١٧ مهر ١٣۵٧ در نوفل لوشاتو حضور داشت از حضرت امام می پرسد:

این مسئله حجاب این خواهرها را که در این محیط هستند یک مقدار ناراحت کرده یعنی یواقعا میخواهند ببینند که این حجاب به این شکل درست است یا نه؟

امام در پاسخ فرمودند: به همین طور که حالا شما هستید؟

آن خانم گفت:بله امام فرمودند:

این مانع ندارد اگر یک مفسده ای بر آن نباشد مانعی ندارد شما باید خودتان تشخیص بدهید که آیا به این ترتیب که بروید مثلا مفسده ای دارد مثلا فرض کنید که خلاف احترامی به شما میشود از این چیزها اگر خوب او را دیگر خودتان هم نمیتوانید بگویید اما اگر نمی شود، حجاب اسلام بیشتر از این نیست همین است.

آن خانم می پرسد در ایران هم....؟ امام پاسخ دادند:

ایران حالا با اینجا وضعش فرق دارد.آنجا ممکن است که بیشتر مفاسد باشد و الا نه اینکه حجاب ایران را اینجا دارد. حجاب ایران ، حجاب اسلام ،‌همین مقدارهاست. اسلام اینجا و آنجا ندارد.لکن یک جهات خارجی گاهی در کار هست.به طوری که یک مفسده ای باشد، یک اختلاف اخلاقی بشود یک چیزهایی باشد ، البته آن وقت باید جلوگیری بشود.اما اگر نباشد این طور و ساده باشد و مثل سایرین با سادگی باشد نه بی چادر مانع ندارد.(صحیفه امام،ج٣،ص۴٩٩)

در مورد تعرض(اعتراض) به زنان بی حجاب امام چنین دستور داده اند:

ممکن است تعرض به زنها در خیابان و کوچه و بازار از ناحیه منحرفین و مخالفین انقلاب باشد.از این جهت کسی حق تعرض ندارد و انگونه دخالتها برای مسلمانها حرام است ،و باید پلیس و کمیته ها از این گونه جریاناتت{نویسنده وبلاگ:فکر کنم منظور از اینگونه جریانات همان تعرض به بی حجابان باشد} جلوگیری کنند!!!.(پیام امام در ١٣ تیر ١٣۵٩،صحیفه امام،ج١٢،ص۵٠٢)

خوب امیدوارم متوجه  منظورم شده باشید

حالا یه نگاهی هم به آیاتی که در مورد حجاب نازل شده بندازیم

در کل قرآن از لغت حجاب ٧ مرتبه استفاده شده.......

۵١ شوری -٣٢ ص- ۵ فصلت - ۴۶ اعراف -  ۴٢ شوری - ١٧ مریم - ۴۵ اسراء - ....

و جالب اینجاست که ربطی به معنی عرف از حجاب ندارند... معنی حجاب که در این آیات استفاده شده به معنای حایل و پرده و اینگونه عبارات است... اما آیاتی که مد نظر ما هستند آیه ٣١ سوره نور و آیه ۵٩ سوره احزاب است که بنده عین آیات و ترجمه ٢ مترجم رو بیان میکنم....

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُوْلِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿31﴾ نور

فولادوند: و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که طبعا از آن پیداست و باید روسرى خود را بر سینه خویش [فرو] اندازند و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همکیش] خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که [از زن] بى‏نیازند یا کودکانى که بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نکرده‏اند آشکار نکنند و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمین] نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید

مکارم: و به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند، و زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است آشکار ننمایند، و (اطراف) روسریهای خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان یا پدر شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران همسرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم کیششان یا بردگانشان (کنیزانشان) یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند، آنها هنگام راه رفتن پایهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود. (و صدای خلخال که بر پا دارند به گوش رسد) و همگی به سوی خدا بازگردید ای مؤ منان تا رستگار شوید.

 

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا ﴿59﴾ الاحزاب

فولادوند: اى پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گیرند این براى آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیکتر است و خدا آمرزنده مهربان است

مکارم: ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤ منان بگو جلبابها (روسری های بلند) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار برای اینکه (از کنیزان و آلودگان) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و (اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده) خداوند همواره غفور و رحیم است.

البته آیه ۶٠ سوره نور هم اضافه کرده :

وَالْقَوَاعِدُ مِنَ النِّسَاء اللَّاتِی لَا یَرْجُونَ نِکَاحًا فَلَیْسَ عَلَیْهِنَّ جُنَاحٌ أَن یَضَعْنَ ثِیَابَهُنَّ غَیْرَ مُتَبَرِّجَاتٍ بِزِینَةٍ وَأَن یَسْتَعْفِفْنَ خَیْرٌ لَّهُنَّ وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿60﴾

فولادوند: و بر زنان از کار افتاده‏اى که [دیگر] امید زناشویى ندارند گناهى نیست که پوشش خود را کنار نهند [به شرطى که] زینتى را آشکار نکنند و عفت ورزیدن براى آنها بهتر است و خدا شنواى داناست

مکارم: و زنان از کار افتاده‏ای که امید به ازدواج ندارند گناهی بر آنها نیست که لباسهای (روئین) خود را بر زمین بگذارند به شرط اینکه در برابر مردم خود آرائی نکنند و اگر خود را بپوشانند برای آنها بهتر است. و خداوند شنوا و دانا است.


پ.ن: حالا خودتون بخونید و خودتون متوجه اهمیت حجاب بشید و خودتون بقیه ماجرا رو درک کنید که به خودتون مربوطه

پ.ن: تمام این پست رو فقط خودتون بخونید و براستی که نباید حتی کسی رو از نظر شخصی خودتون آگاه کنید چون خودتونم نمیدونید چی میگید و البته اشراف کافی ندارید و نداریم پس فقط بخونید که خونده باشید.

/ 11 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهسا

ok! ما هم خوندیم که خونده باشیم و بنا به توصیه نظری نمیدیم مگر اینکه کامنت نظر محسوب شود[چشمک]

مهسا

راستی وقتی علاقه ی وافرت رو نسبت به انگل ها دیدم بیخیال کل کل شدم . . . [نیشخند]

مهسا

باز هم راستی اینجانب یک عدد آپ نموده ام . . . با سپاس[چشمک]

مهسا

اینی که نوشتم شبیه تبلیغ نبود درواقع خود تبلیغ بود... و باید بگم این که یه پسر از قیافه یه پسر دیگه خوشش نیاد شدیدا طبیعیه مثلا تا حالا چند تا پسرو دیدی که بگن : وای گلزلر چقد خوشگله!! یا مثلا پوریا پورسرخ خیلی جذابه!! یا حتی فرزاد حسنی محشره!!؟؟؟ (البته دخترایی که اینا رو میگن هم حال بهم زنن چه برسه به پسر!!)[سبز][سبز][سبز]

نفیسه

KHODETAM NEMIFAHMI CHI MIKHAY HA?[عصبانی]MAGE NEMIGI BIA COMMENT BEZARE BAD MII FAGHAT BEKHOOONNNNN?[عصبانی]HAGHESHE AZ ZAN AMOOM BARAT NAPORSAM HAAAA[عینک]

نفیسه

inja too safheye comment farsish ghat mizane.badan miam, az khoonevasat nazar midam .alan danshkadam[خجالت]

خانم آقایی

سلام . طاعات و عبادات شمامقبول درگاه احدیت . جناب شب اول قبر اگر لطف کنید ومنبع سوالتون رو ذکر کنید بهتر میتونم جوابتون رو بدم . منتظر ذکر منبع میمونم .

مهسا

سلاااام کجایی پس ؟ چرا آپ نمیکنییییییییییییییییییییی؟؟؟

مهسا

من آپم بیاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا[نیشخند]

خانم آقایی

سلام . از اینکه منبع را دادی واطلاعات دیگری هم ذکر کردی متشکرم . در ترجمه لفظی ظاهرا ضمیر (ه) به الله باز می گردد . البته فکر نمی کنم که این برگشت باعث شود که ما پیامبر وائمه را همان خدا بدانیم . چرا که گفته : مشرق ومطلع که اسم مکان هستند و جایگاه نزول وحی و اوامرش را توضیح داده است . خوب مسلما وحی از جانب خداوند است نه از جانب پیامبر . پیامبر تنها گیرنده وحی وابلاغ کننده آن است . آن هم بدون دخل وتصرف . ضمن اینکه ما معتقدیم که ما از خدا هستیم وبه سوی او باز می گردیم ودر عرفان این مورد را به کار میبرند برای اینکه بگویند : ما همه تجلی از ذات خداوند هستیم . اما نه در شکل کالبد . بلکه روح ما است که تجلی خداوند رادارد وصد البته این روح است که به نزد خدا بازمی گردد . ولی با توجه به اطلاعاتی که دادی باز هم تحقیق میکنم تا جواب صحیح وکامل تری را بیابم .