مذاکرات هسته ای

سعید جلیلی:

به جای اینکه مذاکرات از سطح کارشناسی به وزرای امورخارجه ارتقاء پیدا کند، اول از سطح کارشناسی به کاردانی و بعد هم به ترتیب به سطح پشت کنکوری، سیکل و مهدکودک گل‌ها می‌رسید. کاترین اشتون ضمن ابراز خوشحالی از اینکه چند واحد فلسفه یاد گرفته، بدون هیچ دلیلی از تبدیل فرصت‌ها به تهدیدها یاد می‌کرد.

 

محمدغرضی:

مهندس ترجیح می‌داد وقتش را برای آخر مذاکرات نگه دارد، بنابراین می‌گذاشت تا 5+1 حرفشان را حسابی بزنند و خوب خودشان را خالی کنند. بعد که تمام حرف‌هایشان را زدند، مهندس شروع می‌کرد از 100 سال پیش به اینجا تاریخ غرب و شرق را در می‌نوردید و با ساده سازی مفاهیم سیاسی، غرب را شیرفهم می‌کرد که اول مشکل تورمش را حل کند و دستش را از جیب مردمش در بیارد، بعد بگذارد روی میز تا بتواند از گزینه‌های روی میز و زیر میز بهره کافی و وافی را ببرد.

 

محمود احمدی نژاد:

در مذاکرات حضور پیدا می‌کرد و یک ساعت و نیم در مورد این که حادثه 11 سپتامبر تقصیر کی بود و هیتلر چقدر، دقیقا چند یهودی را هلوکاست کرد(!) صحبت می‌کرد. بعد از این چشم باز می‌کرد و می‌دید هیچکس نیست. لذا با صندلی‌ها دست می‌داد و روبوسی می‌کرد، چراغ‌ها را خاموش می‌کرد، گلدان‌ها را آب می‌داد، سلام همسایه را جواب می‌داد و بعد از قفل کردن در 5+1 با چند قطعنامه پدر مادر دار به آغوش میهن بر می‌گشت. آغوش میهن جاخالی می‌داد و ...

 

خولیو ولاسکو:

با حضور در نشست 5+1 فرانسه و آمریکا را 3 بر صفر در هم می‌کوبید، چین و آلمان هم که اصلا هیچی! اما با

روسیه چون زورش نمی‌رسید، وارد بازی برد-برد می‌شد.

 

غلامعلی حداد عادل:

ایشان قبل از هر چیزی در بیانیه ای مشترک به بیان واژگان جایگزین فرهنگستان فارسی در حوزه دیپلماسی می‌پرداخت. بعد از این مذاکرات «هم اندیشی و تبادل هسته‌ای» به جای واژه نامانوس «معامله هسته‌ای» و«توافق دو سر طلا» به جای واژه بلند پروازانه «معامله دو سر برد» وارد ادبیات سیاسی می‌شد.

 

علی فتح ا... زاده:

ابتدا یک قرارداد دو ساله با خانم اشتون می‌بست. کاترین اشتون سی ثانیه بعد از حضور در تمرین استقلال می‌گفت: «من از بچگی ایرانی و استقلالی بودم. خوشحالم که در تیمی‌بازی می‌کنم که‌هاشم بیک زاده دارد.»این اتفاق در حالی رخ می‌داد که اشتون قبلاً با باشگاه پرسپولیس قرارداد داخلی امضا کرده بود.

 

صادق زیباکلام:

از فرصت حضور در ژنو استفاده کرده و به چند روزنامه اروپایی یادداشت می‌داد.

 

علی پروین:

ایران و غرب در 98 زمینه‌ها به توافق می‌رسیدند، می‌ماند 34تای بقیه که باید در مهلت 6 ماهه به آن پرداخته می‌شد. سلطان ضمن تشکر از آقای فابیوس، استفاده از نام ایشان در قافیه اشعار بین دو نیمه اش را مفید دانست.

 

حسین شریعتمداری:

ضمن رو کردن پرونده‌هایی از دوران مجردی فابیوس و دوران دانشجویی کاترین اشتون، به طور خاص به سیگاری نشدن جان کری در دوران سربازی می‌پرداخت.

 

علی مطهری: اسم علی مطهری را همین طوری آوردیم تا از مواضع اخیرش تشکر کنیم. نقطه پایان!

/ 0 نظر / 43 بازدید